Nakup nad 600,-Kč a získej dopravu ZDARMA.
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 599 Kč a máte dopravu ZDARMA
  • Kategorie blogu
Blog
21.03.2023
Med jakožto přírodní léčivo byl používán po tisíciletí
Med jakožto přírodní léčivo byl používán po tisíciletí k léčbě mnoha nemocí. Ačkoli byl postupem času nahrazen konvenčními farmaceutiky, v současné do... číst celé
06.12.2022
ß-glukany
Glukany jsou unikátní přírodní komplexní polysacharidy, které ve svých řetězcích obsahují molekuly glukózy. Dělí se na α-glukany a ß-glukany. Zatímco ... číst celé
25.11.2022
Co jsou naše ,,funkční potraviny"?
Existují možnosti stravování, které pomáhají při prevenci nemocí i při jejich rozvoji. Jde většinou o potraviny přírodního původu s nízkou mírou zprac... číst celé
Zobrazit všechny články
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Jsme na sociálních sítích

              

Naše produkty najdete také
v těchto prodejnách:
   

 

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Med jakožto přírodní léčivo byl používán po tisíciletí
21.03.2023

Med jakožto přírodní léčivo byl používán po tisíciletí

Med jakožto přírodní léčivo byl používán po tisíciletí k léčbě mnoha nemocí. Ačkoli byl postupem času nahrazen konvenčními farmaceutiky, v současné době dochází k oživení zájmu o používání medu a medových produktů. Význam medu v lékařství spočívá kromě jeho nutričních hodnot také v jeho biologických aktivitách.

 

Antioxidační aktivita, je schopnost medu snižovat oxidační reakce v organismu. Díky špatné životosprávě, kontaminantům v prostředí, stresu a mnoha dalším faktorům bývá narušena rovnováha mezi vzniklými volnými radikály a vyrovnávací antioxidační kapacitou organismu, dochází k přebytku volných radikálů, což vede k poškození buněk a narušení genetické struktury. V důsledku toho vznikají různé nemoci, včetně rakoviny, kardiovaskulárních onemocnění, zánětů, neurologických degenerací atd. Krom toho dochází k urychlenému opotřebení organismu a předčasnému stárnutí. Med má vysokou antioxidační aktivitu, díky vysokému obsahu antioxidantů (fenolové kyseliny a flavonoidy, vitaminy, organické kyseliny, aminokyseliny, proteiny atd.), které přirozeně obsahuje.

 

Krom toho med začíná opět nabývat na své důležitosti jakožto antimikrobiální činidlo, hlavně v souvislosti s poklesem účinnosti antibiotik, způsobené přibýváním rezistentních kmenů bakterií a nadužíváním antibiotik. Medy vykazují antimikrobiální účinky vůči širokému spektru bakterií, stejně tak je znám významný antimikrobiální efekt vůči kvasinkám a plísním. Bylo zjištěno, že medy vykazují antibakteriální účinky i v situacích kdy klasická antibiotika nejsou účinná.

 

Díky vysokému nasycení medu cukry disponuje med vysokým osmotickým tlakem. Následkem toho je bakteriím odebírána voda a dochází k nevratnému poškození jejich membrán. S odsávanou vodou se odplavují i zbytky buněk a odumřelé tkáně. Současně dochází k obnově prokrvení a stimulace funkce lymfatického systému. Tím se odstraní i bakteriální metabolity a další toxické látky. V medu je přítomná aktivní glukózooxidáza, tj. enzym, který štěpí glukózu za vzniku peroxidu vodíku, který má silný antibakteriální účinek. K celkovému účinku přispívá i to, že med má kyselou reakci, ve které většina bakterií nepřežívá.

 

Účinky

Působí preventivně před vznikem nádoru, pomáhají zabránit šíření metastáz (Alvarez-Suarez et al., 2010).

 

Pomáhá při podrážděních a zánětech žaludku i střev (Hashemipour et al., 2014).

Chrání stěny střev a žaludku před trávicími šťávami (Přidal, 2003).

Stimuluje imunitu (Majtan, 2014).

Podporuje regeneraci tkání (Alvarez-Suarez et al., 2010).

Je vhodným prostředkem k regeneraci sil po fyzické námaze (Přidal, 2003).

Pozitivně působí na krevní cholesterol (Al-Waili, 2003b).

Zvyšuje antioxidační kapacitu organismu (Al-Waili, 2003a)

Optimalizuje srdeční činnost a pomáhá při chudokrevnosti (Hajdušková, 2006)

 

 

 

Optimální denní dávka, která zajistí zdravotní benefity je pro dospělého člověka je 50 – 80g medu (Bogdanov et. al., 2008). Pro zesílení zdravotních benefitů a vyšší intenzitu chuti jsme proto med obohatili ještě o další látky. Naše obohacené medy disponují zvýšeným obsahem vlákniny, antioxidantů a vitaminů a dalších cenných látek. Zaujmou však také svou intenzivní chutí. Při fyzické a psychické námaze zvláště oceníš med s pylem, který je ještě mocnější superpotravinou než samotný med. V zimě zas nedáš dopustit na med Ajurveda, který je plný látek zrychlujících metabolismus a stimulujících imunitní systém. Nejvíce si však oblíbíš pocit tepla, který tě po konzumaci tohoto medu celého prostoupí.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!

Proč nakupovat u nás

Upřednostňuješ kvalitní bio potraviny?
Hledáš nutričně hodnotnější stravu?
Zajímáš se o podporu regionu?
Chceš od jídla prostě něco víc?

Pak jsi tu správně a nebudeš zklamaný! :)

Kde nás najdete

Sídlo:

Lipová 1789/9   
České Budějovice, 370 05 

Provozovna:

Strojařů 271   
Strakonice, 386 01

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz